menu
wybierz pilotem
  Serwis Tv - Wrocław
 

Naprawy monitorów LCD

 

Monitor do komputera

Monitory komputerowe staja się coraz tańsze i wielu użytkowników zastanawia się czy warto naprawiać uszkodzony monitor. Na początku trzeba ocenić jak poważne jest uszkodzenie i czy posiadany monitor nie jest zbyt przestarzały. Na pewno nie opłaca się już naprawiać monitorów CRT, czyli z tradycyjnym kineskopem. Monitor kineskopowy, nawet jak działa prawidłowo nie spełnia już takich wymogów jakościowych jak monitory LCD lub LED. Monitory z matrycą LCD są płaskie, nie zabierają dużo miejsca na stole, a dużo lepiej odwzorowują kolory i szczegóły na ekranie. Zwykle oferują dużo większy zakres dostępnych rozdzielczości tak, że lepiej można go dopasować do indywidualnych potrzeb.
Gdy zastanawiamy się, czy warto naprawiać uszkodzony monitor LCD, to zazwyczaj to jest opłacalne. Mimo, ze te nowe kuszą niska ceną i lepszymi parametrami to i tak mogą się okazać gorsze od obecnego monitora. Producenci idą w kierunku urządzeń jednorazowych, czym nowszy monitor tym gorszy. Nowoczesna technologia montażu powierzchniowego z wykorzystaniem układów SMD lub BGA, często nie daje szans na ich naprawę, pozostaje tylko wymiana całych płytek, co czyni naprawę nieopłacalną. Starszy monitor LCD można niskim kosztem naprawić i jeszcze może nam długo posłużyć.
W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pozwolą się zorientować czy nasz monitor jest faktycznie popsuty, czy można coś samemu naprawić, a jeśli nie to jakich problemów możemy się spodziewać.

Jak sprawdzić monitor czy jest popsuty?

To, że monitor nie świeci nie musi jeszcze oznaczać, że jest faktycznie popsuty. Monitory LCD w przypadku braku sygnału wejściowego przełączają się w stan czuwania i ekran może być całkowicie wygaszony. Przyczyną braku sygnału wejściowego może być zawieszenie się komputera, przejście w stan uśpienia lub uszkodzenie karty graficznej lub kabla połączeniowego.
Najprostszym sposobem sprawdzenia jest odłączenie przewodu sygnałowego i sprawdzenie czy na ekranie pojawi się napis: Brak sygnału, no Signac lub cokolwiek innego. Przewód sygnałowy zazwyczaj ma typową wtyczkę SVGA w kolorze białym, niebieskim, czarnym lub wtyk DVI rzadziej HDMI. Napis może być wyświetlany tylko przez chwilę od włączenia, a następnie może zniknąć całkowicie. Pojawienie się takiego napisu jest wskazówką, że to nie monitor jest uszkodzony tylko jest problem z komputerem lub przewodem.
Całkowite pewność można mieć dopiero jak się podłączy monitor do innego komputera.

Typowe usterki w monitorze LCD

- Nie świeci lampka LED i monitor nie okazuje żadnych objawów życia
- Ekran monitora nie świeci, nie zapala się nawet na chwilę
- Obraz pojawia się tylko na chwilę i zaraz zanika
- Na ekranie widać tylko fragmenty obrazu w postaci pasów poziomych lub pionowych
- Ekran pozornie nie świeci, jednak podświetlając go z boku można dostrzec treść obrazu.
- Jakość obrazu jest niezadowalająca, słaba jaskrawość, kontrast lub kolor.
- Przebarwienia na ekranie, przewaga jednego koloru lub Brak innego koloru.
- Obraz pojawie się i znika reagując na wstrząsy i wyginanie.
- Po dłuższym okresie pracy monitor samoczynnie się wyłącza.
- Brak możliwości ustawienia wszystkich rodzajów rozdzielczości.
Oprócz typowych uszkodzeń mogą pojawiać się inne usterki, których zdiagnozowanie wymaga przyrządów pomiarowych i dłuższej obserwacji.

 

Popularne marki monitorów

Warto mieć monitor znanej firmy, bo marka zwykle jest gwarancja dobrej jakości. Mało znane nazwy zwykle spotykamy w u producentów nie dbających o renomę, oferujących reklamówki o najniższych cenach. Monitory sprzedawane okazyjnie w hipermarketach często w ogóle nie są przewidziane do naprawy, są w nich nietypowe rozwiązania układy, których zaprzestano już produkcji. Po prostu w interesie takiego producenta jest to aby klient ciągle kupował nowy a nie naprawiał stary monitor. Zła opinia o marce nigdy się nie utrwali, bo swoje wyroby sprzedaje pod stale zmieniającymi się nazwami.
Obecnie na rynku dominuje kilku potentatów w tej branży, najczęściej spotykane firmy to: Philips, Samsung, LG, Fujitsu, Siemens, Sony, HP, Nec, IBM, Asus, Acer, Hyundai, Dell, Geteway, Aoc, Eizo, Belinea, Benq, Samtron, Liteon, Neovo, Liyama i inne


Usterki do naprawy przez użytkownika.

Częste usterki to tylko pozorne uszkodzenia, które można usunąć we własnym zakresie bez korzystania z pomocy serwisu.
Monitor może wymagać regulacji, część ustawień jest dostępnych w menu monitora, a inne w panelu sterowania komputera.
Regulacje z poziomu menu monitora to ustawienie geometrii i wymiarów obrazu, jaskrawości, kontrastu i kolorów. Błędne ustawienia sprawiają, że obraz jest mało czytelny, nie wszystkie szczegóły są dostrzegalne na ekranie, a długi patrzenie na rozregulowany ekran daje uczucie zmęczenia wzroku.
Ważne ustawienia są w panelu sterowania, określamy tu optymalna rozdzielczość, powiększenie elementów obrazu i kolorystykę. Przy błędnie ustawionej rozdzielczości ekranu monitor może nie pokazać obrazu lub grafika będzie wyświetlana w sposób całkowicie nieczytelny.
Ustawienia dotyczące wygaszania ekranu mogą zbyt często wyłączać monitor w przypadku krótkiej bezczynności. Częstym błędem jest zły kontakt przewodów połączeniowych. Przerwy w gnieździe przewodu sieciowego mogą bez powodu wyłączać ekran, a nawet trwale uszkodzić monitor. Źle wsadzony przewód sygnałowy, powoduje zaniki obrazu i samoczynne zmiany kolorów. Usunięcie usterki polega na dokręceniu śrubek w przewodzie SVGA i dociśnięcie przewodu sieciowego.


Optymalne warunki użytkowania monitora

Na ustawienie i konserwację monitora warto poświęcić trochę czasu. Bo długotrwałe wpatrywanie się w źle ustawiony ekran powoduje zmęczenie wzroku i wcześniejsze zużycie monitora.
Najważniejsza jest jaskrawość ekranu, zbyt jasny obraz męczy wzrok a dla monitora oznacza przedwczesne zużycie. Elementem najbardziej awaryjnym są świetlówki, które podświetlają matrycę monitora. Ich trwałość zależy od intensywności świecenia. Bardzo jasne ustawienie powoduje, że się bardziej grzeją i ulegają uszkodzeniu. Spotykamy się z obietnicą producenta, że monitor wytrzyma nawet do 200000 godzin, w praktyce świetlówka może się zużyć nawet po 5000 godzin, to właśnie ustawienie jaskrawości decyduje o jej trwałości.
Ustawienie kontrastu jest ważne dla naszego wzroku. Zbyt wysoki powoduje mniejszą czytelność i rozpoznawanie szczegółów i w rezultacie wzrok szybciej się meczy. Niski kontrast sprawia, że obraz wygląda nieładnie, dlatego to ustawienie trzeba dostosować do indywidualnego gustu.
Rozdzielczość decyduje o wielkości obrazu na ekranie. Zbyt wysoka powoduje pomniejszenie poszczególnych elementów obrazu i kłopoty z czytelnością, zbyt niska marnuje miejsce na ekranie, na pulpicie mniej się mieści, choć wszystko jest lepiej czytelne.
Optymalnie powinno się wybrać rozdzielczość natywną, dopasowaną do typu i wielkości ekranu. Mimo że, monitor oferuje wiele zakresów rozdzielczości to wszystkie pozostałe są przeskalowywane do częstotliwości natywnej. Jeśli współczynnik podziału nie jest proporcjonalny, następuje dzielenie za stratą. Obraz ze źle dobrana rozdzielczością, może być zamazany, mieć smugi, cienie i drżeć. Takie ustawienie jest bardzo szkodliwe dla wzroku. Ekran monitora trzeba co jakiś czas przetrzeć, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Należy zachować przy tym ostrożność, zewnętrzna powierzchnia matrycy narażona jest na porysowania, odbarwienia a nawet na stłuczenie. Ekran czyści się po wyłączeniu monitora i odczekaniu aż ostygnie. Używamy do tego miękkiej szmatki zwilżonej płynem do szyb lub innym na spirytusie. Nie pryskamy płynem bezpośrednio na ekran tylko na szmatkę. Nadmiar płynu mógłby się dostać przez szczeliny do środka i spowodować uszkodzenia.


Uszkodzenia wymagające naprawy w serwisie.

popsuty monitor LCD Nie warto samemu naprawiać monitora, jest to niebezpieczne dla użytkownika, bo są tu wysokie napięcia i i jeszcze bardziej ryzykowne dla urządzenia. Zwykle te najpoważniejsze usterki powodują domorośli fachowcy. Nowoczesny monitor nie daje szans amatorom elektroniki. Tu już nie wystarczy lutownica, miernik uniwersalny i metoda prób i błędów. Trzeba dokładnie wiedzieć jak urządzenie funkcjonuje. Czasem te widoczne objawy są tylko skutkiem, a przyczyną zupełnie inny element. Wymieniając bez pomiarów bezpiecznik lub inne widocznie spalone elementy, pozostawiamy przyczynę, która w konsekwencji doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń.
Usterki które wymagają naprawy w serwisie to:
- Naprawa układów zasilania: zasilacze zewnętrzne i wewnątrz monitora.
- Naprawa bloku inwertera, wymiana transformatorów, kondensatorów i układów sterujących
- Wymiana matryc LCD lub naprawa połączeń Flex
- Usuwanie zimnych lutów i pękniętych ścieżek
- Wymiana świetlówek w układzie podświetlania matrycy.
- Wymiana kondensatorów, stabilizatorów, rezystorów w zasilaczach impulsowych, i blokach sygnałowych.
- Wymiana procesorów i pamięci montowanych powierzchniowo w technologii SMD
- Wymiana kompletnych płyt głównych, modułów logiki T-CON w przypadku uszkodzenia procesorów montowanych w technologii BGA
- Wymiana przewodów połączeniowych i taśm elastycznych Flex.
- Programowanie pamięci i wgrywanie aktualnego oprogramowania.
 

Standardy telewizyjne | Zakresy telewizyjne | Złącza audio-video | naprawy telewizorów LCD

Serwis Tv | Forum - elektronika