Monitor do komputera
Monitory komputerowe staja się coraz tańsze i wielu użytkowników zastanawia się czy warto naprawiać uszkodzony monitor. Na początku trzeba ocenić jak poważne jest uszkodzenie i czy posiadany monitor nie jest zbyt przestarzały. Na pewno nie opłaca się już naprawiać monitorów CRT, czyli z tradycyjnym kineskopem. Monitor kineskopowy, nawet jak działa prawidłowo nie spełnia już takich wymogów jakościowych jak monitory LCD lub LED. Monitory z matrycą LCD są płaskie, nie zabierają dużo miejsca na stole, a dużo lepiej odwzorowują kolory i szczegóły na ekranie. Zwykle oferują dużo większy zakres dostępnych rozdzielczości tak, że lepiej można go dopasować do indywidualnych potrzeb.
Gdy zastanawiamy się, czy warto naprawiać uszkodzony monitor LCD, to zazwyczaj to jest opłacalne. Mimo, ze te nowe kuszą niska ceną i lepszymi parametrami to i tak mogą się okazać gorsze od obecnego monitora. Producenci idą w kierunku urządzeń jednorazowych, czym nowszy monitor tym gorszy. Nowoczesna technologia montażu powierzchniowego z wykorzystaniem układów SMD lub BGA, często nie daje szans na ich naprawę, pozostaje tylko wymiana całych płytek, co czyni naprawę nieopłacalną. Starszy monitor LCD można niskim kosztem naprawić i jeszcze może nam długo posłużyć.
Warto też wiedzieć, że monitor z podswietlaniem LED, bardziej męczy wzrok niż LCD z podświetlaniem na świetlówki
W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pozwolą się zorientować czy nasz monitor jest faktycznie popsuty, czy można coś samemu naprawić, a jeśli nie to jakich problemów możemy się spodziewać.