menu
wybierz pilotem
  Serwis Tv - Wrocław
 

Naprawy telewizorów LCD

 

Dlaczego telewizory LCD się psują?

Mogłoby się wydawać, że w miarę rozwoju technologii dojdziemy do stanu gdy sprzęt RTV nie będzie się psuł. To byłoby możliwe, jednak z punktu widzenia producentów jest to wysoce nieopłacalne. Do dziś są w użyciu telewizory, kupione jeszcze w czasach PRL-u. Niektóre mają ponad 30 lat i nadal dobrze działają. Klienci się do nich tak przyzwyczaili, że nie myślą o wymianie ich na nowszy model. Dobre firmy przez wiele lat czerpały korzyści z zaufania klientów do marki. Na dłuższą metę ta praktyka się nie sprawdziła. Producenci azjatyccy wprowadzali systematycznie na rynek coraz tańsze modele telewizorów, pomimo niskiej jakości, klienci i tak wybierali tańszy produkt. Koszty produkcji dobrego telewizora wielokrotnie przewyższyły tanie odbiorniki z Chin i Korei. Nawet najlepsze marki nie wytrzymały takiej konkurencji. Pozostało im albo upaść, albo montować telewizory z gotowych podzespołów innych dostawców. Obecnie niema już telewizora w którym części są tylko z jednej fabryki. Ten sam telewizor może być sprzedawany pod różną nazwą. Kierując się przy zakupie renomą firmy, klient i tak dostanie sprzęt o podobnych parametrach jak u innych tanich producentów.

Projektując podzespoły do telewizora firma patrzy się tylko na obniżenie kosztów produkcji. Nowy telewizor musi ładnie wyglądać, mieć wiele przydatnych funkcji ale nie może długo chodzić, bo producent straciłby rynek zbytu. Trwałość sprzętu można już na etapie projektowania celowo zaniżyć. Z badań statystycznych w autoryzowanych serwisach wiadomo, które elementy się najczęściej psują. Z góry wiadomo jaka jest trwałość kondensatorów elektrolitycznych, świetlówek czy nawet lutów w wybranych technikach montażu. Wystarczy pozostawić kilka znanych błędów, których nie da się usunąć w zwykłym serwisie, a klient zawsze będzie wracał po nowy telewizor do sklepu. Najnowsze podzespoły do telewizorów montowane są z miniaturowych elementów przez automaty. Nikt nie przewiduje ich naprawy, nawet w serwisie gwarancyjnym, pracownicy wymieniają całe bloki zamiast je naprawiać. Płytki są tak gęsto obsadzone układami, że przypominają strukturę układu scalonego. Każdy procesor może mieć po kilkaset wyprowadzeń, cieńszych niż włos, na bardzo małej powierzchni. Układy SMD mają wyprowadzenia na krawędziach, a procesory montowane w technologii BMG na całej powierzchni. Wymiana procesora BMG możliwa jest tylko w nielicznych specjalistycznych zakładach, a koszt przewyższa niekiedy wartość nowej płyty. Fabryka tylko przez krótki okres po zakończeniu produkcji, zapewnia części zamienne, ceny potrafią być zaporowe. Wszystko po to by napędzać koniunkturę na sprzedaż nowych telewizorów, a nie naprawę starych.

Posiadacze pierwszych telewizorów LCD, zwykle słono za nie zapłacili. Mimo kuszących cen na nowe warto naprawić stary telewizor. Do starszych łatwiej jest o części, a naprawa jest bardziej skuteczna. Przekazując telewizor do serwisu, można określić limit do którego, klient zgadza się na naprawę, a w przypadku gdy naprawa okaże się droższa to z niej zrezygnować, płacąc tylko niewielki koszt za sprawdzenie.

Co się psuje w telewizorach LCD?

Statystycznie najczęściej psuje się zasilacz i inwerter. Dzieje się tak dlatego, że w układach wytwarzających napięcia zasilające przetwarzane są duże moce. Elementy zasilacza się grzeją, dlatego przekraczane są ich dopuszczalne parametry i ulegają uszkodzeniu. Często początkiem uszkodzeń są kondensatory elektrolityczne. Praca w układach impulsowych powoduje ich nagrzewanie i utratę pojemności. Początkowe objawy uszkodzenia bywają często ignorowane. Używanie zasilacza z wyschniętymi kondensatorami powoduje jego niestabilna pracę, napięcia samoczynnie się zmieniają, a do wrażliwych układów cyfrowych przedostaje się składowa zmienna napięcia. W taki sposób od tanich elementów uszkadzają się inne, bardzo drogie. W inwerterach zasilających układy podświetlania matrycy, uszkadzają się transformatorki, kondensatory i układy sterujące.
W kilkuletnich telewizorach zużyciu ulega jedna lub więcej świetlówek, objawem ich niesprawności, podobnie jak inwertera jest brak podświetlania matrycy lub pojawienie się obrazu tylko na chwilę i zadziałanie układów zabezpieczających.

Układy logiki w matrycy mogą ulec uszkodzeniu na różne sposoby. Po mimo obecności podświetlanie nie ma treści obrazu. Obraz wyświetlany jest z pasami pionowymi lub zakłóceniami na wybranych obszarach ekranu. Kolory mogą być zafałszowane przewagą innego kolory, w postaci obwódek lub plam. Ekran może być przekontrastowany lub zbyt blady podobny do negatywu.

Podobne objawy jak T-CON mogą dawać inne elementy matrycy. Jeśli uszkodzone są drivery lub sama matryca, zazwyczaj konieczna jest jej wymiana. Podobnie do wymiany matrycy kwalifikują ją uszkodzenia mechaniczne w postaci stuknięć, pajączków, plamek czy przerywających taśm elastycznych łączących z wyprowadzeniami na szkle. Najmniejsze szanse na naprawę daje uszkodzona płyta główna. Część układów o wysokiej skali integracji nie jest przewidziana do wymiany w warunkach serwisowych. Częste są uszkodzenia skalera i procesorów w obudowach BGA. Nawet jak powodem jest tylko przerwa pod takim układem to zakład serwisowy nie dysponuje automatem lutowniczym, a wymiana takiego procesora jest związana z dużym ryzykiem uszkodzenia. Elementy możliwe do naprawy na płycie głównej to stabilizatory, kondensatory, oporniki i bezpieczniki SMD oraz układy SMD o niezbyt gęstym rastrze wyprowadzeń. Możliwa jest wymiana pamięci SMD i aktualizacja oprogramowania. Oprócz głównych bloków usterki mogą być zlokalizowane w przełącznikach, przewodach i gniazdach połączeniowych. Często naprawie się piloty.

W nowych telewizorach LCD i LED często uszkadza się pamięć Flash lub EEPROM w której zapisane są ważne dla prawidłowej pracy telewizora dane. Uszkodzeniu może ulec sam układ pamięci lub zapisane w nim oprogramowanie. W celu naprawy konieczne jest wylutowanie pamięci SMD, montaż nowej, wstępnie zaprogramowanej dedykowanym wsadem. W pamięci Flash zapisany jest BIOS, błędy w tym oprogramowani objawiają się brakiem startu systemu lub jego resetowanie się. Powodem uszkodzeń pamięci mogą być przyczyny zewnętrzne, np. wyładowania atmosferyczne lub przepięcia w sieci. Często do uszkodzeń doprowadzają sami użytkownicy, wykonując na własna rękę aktualizację oprogramowania przez port USB. Po nieudanej aktualizacji, telewizor w ogóle się nie włącza i pozostaje tylko wizyta w serwisie i programowanie pamięci programatorem serwisowym.

Jak unikać uszkodzeń w telewizorze?

Właściciel telewizora powinien pamiętać o zasadach jego bezpiecznego użytkowania. Nie można lekceważyć żadnych objawów nieprawidłowej pracy. Jeśli telewizor nie chce się włączyć to znaczy że zadziałały układy zabezpieczające. Nie można go przez długi czas próbować załączyć bo w końcu doprowadzi to do poważniejszego uszkodzenia.

Telewizor powinien stać w miejscu zapewniającym jego prawidłowe chłodzenia, jeśli wciśnie się go w ciasny regał to z powodu braku chłodzenia jego awaryjność będzie większa.

Należy chronić powierzchnię ekranu przed porysowaniem, stuknięciami i niewłaściwym czyszczeniem. Matryca jest bardzo delikatna, łatwo ją uszkodzić. Do ekranu nie powinny mieć dostępu dzieci.

Telewizor należy wyłączać ze stanu czuwania gdy jest przez dłuższy okres nieużywany. W stanie StandBy większa część układów jest zasilana, niepotrzebnie pobiera energię i powoduje starzenie elementów. W sanie czuwania telewizor może ulec uszkodzeniu gdy sa wyładowania atmosferyczne lub na skutek niesprawności sieci występują przepięcia. Na krótki okres lepiej gasić telewizor pilotem, oszczędzamy wtedy wyłącznik główny (o ile taki telewizor posiada)

Nie należy samodzielnie dokonywać aktualizacji oprogramowania. Ta procedura jest tylko pozornie prosta, gdy użyjemy niewłaściwego pliku lub gdy proces aktualizacji będzie przerwany, to telewizor odmówi posłuszeństwa. Aktualizację najbezpieczniej jest zlecić serwisowi.

 

Ranking awaryjności telewizorów LCD

Często klienci pytają się serwisantów: jaki telewizor najczęściej się psuje, a które są najmniej awaryjne. Odpowiedź nie jest prosta, bo to co często przychodzi do naprawy wcale nie musi być najbardziej awaryjne. Statystycznie najczęściej pojawiają się w serwisie telewizory firm: SONY, Philips, Samsung, Grundig, LG, Sharp, Thomson. Czyli akurat te które ludzie najchętniej kupują. Powodem takich statystyk może być fakt, że takich telewizorów jest najwięcej na rynku. Ludzie kupują je mając zaufanie zdobyte po użytkowaniu innych urządzeń tych marek.
Solidność firmy jest jakąś gwarancją, jednak można się na tym zaufaniu zawieść. Duże firmy produkują bardzo szeroka gamę sprzętu o parametrach dostosowanych do zróżnicowanych odbiorców. Tej samej firmy telewizor można kupić w hipermarkecie po okazyjnej cenie jak i w salonie firmowym za spore pieniądze. To nie tylko nazwa firmy decyduje o jakości sprzętu, ale zastosowane podzespoły. Znana marka może być tylko przykrywką do sprzedaży telewizora innej firmy po zawyżonej cenie. Najlepiej samemu porównać odbiór w sklepie i sprawdzić jego parametry. Testować telewizory na takim sygnale, na jakim będziemy go używać w domu. Unikniemy wtedy rozczarowań jak okaże się, że telewizor na kablówce chodzi o wiele gorzej niż w sklepie na odtwarzaczy Blu-Ray czy telewizji cyfrowej.
 

Standardy telewizyjne | Zakresy telewizyjne | Złącza audio-video | naprawy monitorów LCD

Serwis Tv | Forum - elektronika