menu
wybierz pilotem
  Serwis Tv - Wrocław
 

Instalacja anteny satelitarnej

 

Jaką antenę wybrać?

Decydując się na samodzielną instalacje anteny satelitarnej należy pamiętać, że największe znaczenie dla jakości odbioru ma wielkość czaszy. Właściwy dobór może rozwiązać wiele problemów, które mogą się pojawić, przy złych warunkach odbioru.
Rozmiar czaszy zależy od wyboru satelitów na które ma być antena ustawiona i od lokalizacji na terenie kraju.
Ze względu na położenie Polski najlepszą jakość odbioru zapewniają satelity Astra i HotBird, z nich też nadawane jest najwięcej programów w języku polskim.
Do odbioru programów z tych satelitów odpowiednia jest antena o średnicy 85 cm. Dostępne są anteny o rozmiarze 60 cm, jednak jakość odbioru jest dużo niższa i zależy od lokalizacji, pogody i wielkości sygnału z konkretnych transponderów.
Oczywiście są też większe czasze o rozmiarach 95, 100, 110, 120 i więcej cm. Stosowane są raczej dla bardziej odległych satelitów lub w przypadku umieszczenia kilku konwerterów w ognisku jednej czaszy.
Dla tak dużych anten pojawiają się istotne kłopoty montażowe, konstrukcja musi być dużo mocniejsza i bardziej odporna na podmuchy wiatru. Jeśli nie ma takiej potrzeby lepiej pozostać przy średniej antenie.
Na stabilność i trwałość anteny istotny wpływ ma materiał z którego wykonana jest czasza. Najlepiej sprawdza się aluminium, antena jest lekka i odporna na korozję. Tańsze anteny wykonane są zwykle z blachy stalowej, są one cięższe, wymagają pewnego mocowania, a ich trwałość jest mniejsza. Pomimo powłoki lakierniczej, szybciej ulegają korozji.
Często spotyka się czasze z tworzyw sztucznych, metalizowanych, są lzejsze lecz nie zawsze dobrej jakości, zależy to głównie od producenta.

Typy anten SAT

W W początkowym okresie rozwoju telewizji satelitarnej były tylko anteny paraboliczne. Swoim kształtem przypominały miskę o równych proporcjach. Konwerter montowany był w ognisku anteny, czyli miejscu równoodległym od wszystkich punktów powierzchni czaszy.
Powierzchnia anteny parabolicznej musi być skierowana prostopadle do sygnału przychodzącego z satelitów, czyli konwerterem skierowanym do góry. Spełnienie tych warunków stwarza poważne problemy instalacyjne. Wewnątrz czaszy może gromadzić się śnieg, a sama konstrukcja musi być bardziej odsunięta od ściany. Jedynym parametrem, który decyduje, że spotyka się jeszcze ten typ anten, to jest duży zysk antenowy, praktyczne cała wiązka sygnału padającego na antenę odbija się i skupia w ognisku, gdzie jest konwerter.
Z tego powodu anteny paraboliczne są stosowane przy wielkich czaszach ustawionych na bardzo odległe satelity.
Konstrukcja która wyparła czasze paraboliczne jest antena offsetowa. Czasza nie jest już wycinkiem kuli, jej powierzchnia została tak wyprofilowana, że ognisko anteny nie jest w jej środkowej części, tylko na dole i tu jest konwerter. Dzięki tym zabiegom, antena uzyskała pozycję bardziej zbliżoną do pionowej. Konwerter nie zasłania wiązki przychodzącej do anteny, więc poprawił się zysk antenowy.
Montaż anten offsetowych jest poostrzy, bo mogą praktycznie przylegać do ściany i nie ma problemy gromadzenia się śniegu.

Jednoczesny odbiór z kilku satelitów.

Profesjonalne stacje odbiorcze i przekaźnikowe, wyposażone są w wiele anten odbiorczych, każda ustawiona na innego satelitę z pojedynczym konwerterem. Wszystko po to aby odbierać optymalnie najmocniejszy sygnał dla danego satelity i dokładnie z ogniska anteny. Indywidualni odbiorcy nie mogą sobie pozwolić na ustawianie wielu anten, dlatego stoisuje się rozwiązania kompromisowe.
Najlepszym sposobem odbioru sygnału z kilku satelitów jest obracanie całej anteny. Precyzyjny mechanizm może jednocześnie zmieniać pozycję w poziomie jak i nachylenie w pionie. Obrotnica antenowa zwykle napędzana jest silnikiem elektrycznym, sterowanym przyciskami w prawo i lewo lub pozycjonerem, który zapamiętuje pozycje kilku satelitów. Pozycjoner może być zsynchronizowany z tunerem satelitarnym, tak, że czasza będzie się obracać samoczynnie w zależności jaki program wybrał pilotem użytkownik.
Tańszym rozwiązaniem jest stosowanie kilku konwerterów w ognisku jednej anteny. Zwykle tylko jeden z nich znajduje się dokładnie w środku ogniska, a pozostałe to tzw. konwertery zezujące. Wielkość sygnału odbieranego przez "zeza" jest mniejsza niż tego w centrum lecz przy dużych czaszach utrata sygnału nie jest bardzo widoczna.
Konwertery można przełączać ręcznie, przełącznikiem lub automatycznie sygnałem wychodzącym z tunera. W tunerach analogowych w opcjach programowania ustawia się sygnał przełączający 22kHz, który współpracuje z odpowiednim przełącznikiem przy antenie. Dla tunerów cyfrowych stosuje się przełączniki DiSEqC działajace na tej samej zasadzie.

 

Ustawianie anteny

Precyzyjne ustawienie anteny jest podstawą dobrego odbioru. Nawet najlepsza antena, która jest źle wyregulowana będzie sprawiać problemy z jakością. Błędy ustawienia rzędu kilku milimetrów mogą uniemożliwić odbiór lub bardzo pogorszyć jego jakość.
Przed instalacją, należy się upewnić, czy miejsce nadaje się do tego. Właściwy kierunek można wstępnie ustalić porównując z innymi antenami. Bezpośrednio przed anteną nie może być przeszkód zasłaniających sygnał dochodzący do czaszy. Najgorsze są drzewa, nie dość, że zasłaniają to mogą się ruszać na wietrze. Przy złej pogodzie odbiór będzie praktycznie niemożliwy.
Gdy wybierzemy optymalne miejsce na antenę, przymocujemy i wstępnie ją ustawimy, trzeba ją jeszcze dokładnie wyregulować. Każda antena ma śruby regulacyjne umożliwiające korektę położenia w pionie i poziomie.

W przypadku tunerów analogowych, antenę można ustawiać na obraz. Należy przełączyć tuner na częstotliwość na której jest nadawany program dla kilku sąsiednich satelitów. Zmieniając pozycję czaszy łatwo możemy znaleźć satelitę, który nas interesuje. Gdy mamy już satelitę, przełączamy na najsłabszy transponder i tu regulujemy pozycje na minimum dropów białych i czarnych. Po skończonej regulacji śruby mocno dokręcamy.

W tunerach cyfrowych regulacja jest trudniejsza. Nie może być mowy z ustawianiem na obraz, bo ten pojawia się pewnym opóźnieniem. Nie wiele przydają się też wskaźniki dostępne w menu ustawień. Zwykle też działają z opóźnieniem, więc regulacja może zająć dużo czasu. Do ustawienia anteny trzeba zakupić miernik sygnału antenowego. Nie powinien kosztować więcej niż 50 zł. Wskaźnik włącza się na przewód antenowy miedzy konwerterem, a tunerem SAT. Najlepiej wkręcić go na wtyk "F" przy konwerterze. Miernik potwierdzi nam obecność napięcia przełączającego konwerter z tunera i pokaże wielkośc sygnału dla napotkanych satelitów.

 Jeśli ustawiamy antenę z dwoma lub więcej konwerterami, to najpierw ustawiamy dla konwertera na najsłabszego satelity na którym nam zależy. Musi on być dokładnie w środku ogniska anteny. Pozostałe konwertery ustawiamy na nieruchomej antenie, zmieniając tylko ich położenie. Jeśli nie można znaleźć dobrego sygnału dla konwerterów zezujących, to należy wybrać kompromisowe położenia czaszy, tak aby sygnał ze wszystkich konwerterów był poprawnej jakości.


Informacje

Większość tunerów ma już fabrycznie zaprogramowane wszystkie programy, a tunery cyfrowe pobierają listy programów od operatora za pośrednictwem satelity, w przypadku gdy użytkownik chce ręcznie zmieniać kolejność programów proponuję skorzystać z wykazu kanałów zamieszczonych TUTAJ.
Adwokat - porady prawne

Standardy telewizyjne | Zakresy telewizyjne | Złącza audio-video

Serwis Tv | Programy Freeware | Linki | Forum - elektronika